Dış Cephe Kaplama

Dış Cephe Kaplama

Gelişen teknoloji doğrultusunda dış cephe kaplama uygulamaları artış olmuş ve çeşitlenmiştir. Dış cephe kaplama; ses ve ısı yalıtımı sağlayan bir uygulamadır. Bu yöntemde kullanılan malzemeler sayesinde dışarıdan ısı geçişini azaltılmaktadır. Bunun yanı sıra ısının iletim direncini artırmaya destek olmaktadır.

Dış cephe kaplama, yapıyı kötü hava koşullarından korumak için kullanılır. Bunlar, yağmur, dolu, kar, kum fırtınası, güneş ışınları, rüzgar sesi gibi hava koşullarıdır. Ayrıca farklı renk seçenekleri ve tasarımlarıyla yapının mimari yapısını güzelleştirmek için kullanılmaktadır. Ses yalıtımı özelliği ile yapının içine gelen sesi uygulanışına ve malzeme kalitesine göre sıfıra indirgemektedir. Ayrıca su ve rüzgara karşı da yapıyı korumanın yanı sıra, yapının ömrünü uzatmaktadır.

Dış Cephe Kaplamanın Faydaları

Yalıtımı sağlarken bir bütün olarak tüm binayı ele almak gerekmektedir. Ayrıca uygulanacak tüm işlemlerde eksiksiz olarak hareket etmek önem taşımaktadır. Dış cephe kaplama, binada ciddi bir fayda yaratmaktadır. Özellikle ısı kaybının önüne geçilmektedir. Estetik olarak da görünüme katkı sağlamaktadır. Bu özelliği ile ısı yalıtımının farklı uygulamaları içerisinde yer almaktadır.

Özellikle teknolojik gelişmeler sayesinde dış cephe kaplama geniş içerikli olarak yapılmaya imkan tanımaktadır. Kaplama malzemeleri olarak oldukça hafiftir. Binaların dış cephelerine monte edilmesi sağlanan dış cephe kaplamaları; yapıya ağırlık vermeden uygulanmaktadır.

Dış cephe kaplamaları sayesinde bina içerisindeki ısının kesilmesiyle soğuma ve ısı kaybı uzun sürede gerçekleşmektedir. Bu nedenle depolanan ısı miktarı düşük ve kısıtlı olmaktadır.

Dış Cephe Kaplama Malzemeleri

En çok kullanılan dış cephe kaplamalar; ahşap, prekast, yalı baskı, alüminyum kompozit paneldir. Ayrıca doğal taş ve siding çeşitleri de oldukça tercih edilen dış cephe kaplama malzemeleridir.

Dış cephe kaplamada binanın bulunduğu coğrafik bölgeye göre de malzeme seçimi yapılmaktadır. Kar yağışı ve yağmur yoğun olan bölgelerde kompozit kaplama tercih edilebilir. Böylelikle yapı ömrü uzatılmaktadır. Sıcak coğrafi bölgelerde olan yapılar için, yüksek ısıya dayanıklı dış kaplama malzemesi seçilmelidir. Örneğin bordan üretilen dış cephe kaplama malzemeleri tercih edilmelidir.

Ülkemizde dış cephe kaplama malzemeleri olarak sıklıkla, Amerikan siding, silikon, kompozit tercih edilmektedir. Ayrıca taş, ahşap, cam ve prekast malzemeler de tercih edilmektedir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Neden IQOS Elektronik Sigara

Neden IQOS Elektronik Sigara

Metpor Dekor ile Modern Yapılar

Metpor Dekor ile Modern Yapılar

Yeni Endüstriyel Mutfak Modelleri

Yeni Endüstriyel Mutfak Modelleri

Dış Cephe Giydirme

Dış Cephe Giydirme

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir